Akropoli navštíví Satyricon

Akropoli navštíví Satyricon

SATYRICON (nor)

support:
Vredehammer (nor)
Oslo Faenskap (nor)

13.04.2015, Praha – Palác Akropolis

Po roční odmlce (kapela nejela žádné Evropské turné v roce 2014) se na naše území vrací norská black metalová legenda SATYRICON. Ostřílené duo Satyr a Frost má na krku už dvaadvacet křížků a se svým živým line-upem (se členy ICS Vortex, Spiral Architect nebo Sarke) na současném turné propaguje svoji v pořadí již osmou nahrávku, tentokrát pojmenovanou jednoduše ‚Satyricon‘. Tato je deska je znamením velkého sebevědomí, které SATYRICON nikdy nechybělo. Ať už jde o jméno, zvuk, skladatelské ambice nebo o nahrávání, které vzal Satyr do vlastních rukou. Ostatně dalo by se říct, že to, že Satyr nahrával desku sám v domácím studiu v lesích daleko od civilizace, je jediným typickým black metalovým atributem této nahrávky. Ovšem pokus o napodobování zvuku druhé desky Darkthrone rozhodně očekávat nelze, nahrávka zní čistě, dynamicky a organicky. Zcela novou tvář pak songy z ní dostaly na aktuálně vycházejícím živáku ‚Satyricon – Live at the Opera‘, kde se k SATYRICON připojil sbor norského národního orchestru. Vydání tohoto live alba pak souzní se současným turné, které uzavírá kruh k poslední řadové nahrávce a otevírá zcela novou éru SATYRICON – odtud jméno ‚The Dawn of a New Age Tour‘.

Nejlevnější vstupenky na koncert SATYRICON v Praze kupujte online přes www.obscure.cz!

Když v roce 1996 vyšlo jejich kultovní album Nemesis Divina, které z nich udělalo jednoho z předních představitelů druhé vlny black metalu, mohli se spokojit s prostým napodobováním skladatelských paternů, které na albu použili, a mohli do dnešních dnů s klidem vydávat úplně stejné desky, tak jak to dělá řada jiných kapel a jejich fanoušci by je za to uctívali… SATYRICON se však rozhodli jít jinou cestou. Po spíše avantgardní nahrávce Rebel Extravaganza přislo v roce 2002 chladné album Volcano, obsahující hitovku Fuel for Hatred, která naznačila, jakým směrem se SATYRICON budou dále ubírat. Satyr sám to vyjádřil zcela jasně, když se vyjádřil, že „hudba na albu je založená na rocku, ale dotažená do extrému; je to black metal posunující hranice definované kapelami první vlny jako Venom a Bathory. Naší filozofií je znovuobjevení sebe sama v základech black metalu, založeného na rocku.“ Místo pokusu o imitaci mladické agrese, kterou překypovaly nahrávky do poloviny devadesátých let, se kapela radši vydala cestou upřímnosti. Upřímnosti sami k sobě a ke svým fanouškům.

Satyricon foto 1

Tato definice se stala naprosto jasnou s příchodem „instant-classic“ desky Now, Diabolical, která se pyšní obrovským hitovým potenciálem a jednoznačně dokazuje, že rockově založený black metal neznamená jen „sirnatý bigbeat“, ale zcela svojské pojetí extrémní hudby, které je stále ostré jako břitva, přesto daleko přístupnější, než neotesané nahrávky kapel z minulosti. V tomto duchu kapela pokračuje i na deskách The Age of Nero i letošní eponymní fošně, kde se ovšem SATYRICON od tradičních black metalových klišé vzdalují ještě více, což jednoznačně dokazuje například song Phoenix. Kapela se zcela evidentně nestará, které trendy frčí a čí očekávání se svojí deskou naplní, nežene ji hlad někomu něco dokazovat, ale hlad nově kreativně ztvárnit již řečené. A tak to má být.

www.obscure.cz

Poster_Satyricon

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Biohazard ruší evropské turné včetně Prahy

Biohazard ruší evropské turné včetně Prahy

Koncert Biohazard, který se měl odehrát 2. května v pražském Futuru, se bohužel ruší. Kapelu

Jarní edice Never Say Die! navštíví Prahu v čele s Emmure, Northlane a Despised Icon

Emmure (USA), Northlane (AUS), Despised Icon (CAN), Chelsea Grin (USA), Hundredth (USA), Hellions (USA) 25.

Death metalová nálož v podání Cannibal Corpse a Krisiun v Praze

Cannibal Corpse (USA), Krisiun (BRA), Hideous Divinity (I) 27. 4. 2016 MeetFactory, Praha Dvě velká

Sick Of It All oslaví v Praze 30 let

Sick Of It All (USA) Special guest: Broken Teeth (UK) 13. 3. 2016 Palác Akropolis

Lednové rozšíření kapel pro letošní Brutal Assault

Brutal Assault potvrzuje VOIVOD, EYEHATEGOD nebo DIE KRUPPS 10. – 13. srpna 2016, Vojenská pevnost


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved