Animal Music vydává nové album světově proslulého hornisty Radka Baboráka.

 

Mezi hráči na lesní roh patří Radek Baborák bezpochyby do absolutní světové špičky. Již v osmnácti letech se stal prvním hornistou České filharmonie a stejný post pak zastával i v Mnichovské filharmonii a v Berlínské filharmonii, odkud v roce 2010 odešel a rozvíjí od té doby svou sólovou dráhu ve spolupráci s předními světovými orchestry, dirigenty i komorními spoluhráči a vystupuje v mnoha státech světa.

Svůj nový projekt Orquestrina nazval Baborák podle portugalského označení pro malý taneční “orchestřík”. Hudba, kterou vybral pro stejnojmenné album, jež vydavatelství Animal Music vydává počátkem listopadu 2014, zahrnuje skladby, které vycházejí z tance nebo jsou tancem v nejrůznější podobě inspirovány, třebaže jde o tance, které se už dávno netančí. Vedle děl známějších autorů, jako jsou Astor Piazzolla (Historie tanga), Gabriel Fauré (Pavana) nebo Maurice Ravel (Bolero), jejichž leckdy notoricky známé skladby jsou na albu premiérově představeny v nových překvapivých aranžmá vytvořených přímo pro Baborákův soubor, album obsahuje i skladby skladatelů méně známých, jako židovskou kulturou inspirované tance a písně Lva Kogana, suitu pro lesní roh a smyčcové kvarteto Corrada Sagliettiho nebo sólové miniatury Antonia Laura, Yehezkela Brauna nebo Lowella Shawa. Baborákem řízený soubor Orquestrina sestává z vynikajících sólistů a hráčů předních komorních těles; jeho páteří je kvinteto Baborák Ensemble, které vedle uměleckého vedoucího tvoří houslisté Dalibor Karvay a Martina Bačová, violista Karel Untermüller a violoncellistka Hana Baboráková. Smyčcové obsazení je pak ve skladbách s větším zvukem zdvojnásobeno členy Epoque Quartet, mezi dalšími z celkem dvaceti hudebníků nalezneme i členy Clarinet Factory nebo vynikající harfistku Janu Bouškovou. Baborák a jeho soubor přinášejí na albu Orquestrina 72 minut hudby plné energie, naprosto přesné souhry a mnohobarevné nápadité interpretace.

Radek Baborák k albu uvádí: „Skladby pro lesní roh druhé poloviny 20.století nám hornistům nepřinesly skoro žádná díla, která by se nějak výrazněji zapsala do povědomí posluchačů. Geniální koncerty Mozarta, Schumanna nebo Strausse jsou pevnou součástí hornového repertoáru, ale chci-li hrát i skladby autorů modernějších, musím se poohlédnout po úpravách. Celý projekt by tudíž nevznikl bez spolupráce se skladateli a aranžéry Františkem Šterbákem a Tomášem Ille. Obrovským přínosem byla též spolupráce s kvartetem Epoque, který se věnuje jazzové, avantgardní a moderní hudbě a s jeho členy se setkáváme už od studia na konzervatoři a při našich dalších projektech. Nepostradatelným a výrazným prvkem nejenom muzikantským a zvukovým, ale i lidským je Petr Pepino Valášek se svým basklarinetem, který ovládá způsobem zcela nečekaným. Doufám a věřím, že Vás Orquestrina zaujme a že se spolu s námi ocitnete v dobách minulých, které pro Vás zmapujeme výletem do inspirujícího prostředí tančíren, nočních barů a kaváren, tedy do prostředí, které mají hudebníci většinou rádi a kde se daří živé hudbě.

ANI044 BABORAK-COVER

Nahrávky pro album vznikly ve studio Sono Records, mistrem zvuku byl Milan Cimfe, hudebním režisérem Petr Ostrouchov. Obal Zuzany Lednické (Studio Najbrt) obsahuje ruční linorytové portréty Baboráka a členů jeho souboru, které vytvořila Dora Čančíková.

Album Orquestrina bude pokřtěno při výjimečném koncertě Radka Baboráka a jeho souboru, který se uskuteční v pátek 14.11.2014 v pražském sále Domovina od 20 hodin. Vstup je volný, až do naplnění kapacity sálu! Album pokřtí a tango zatančí Anna Polívková a Michal Kurtiš. O den později pak Baborák se spoluhráči představí album berlínskému publiku v sále Berlínské filharmonie.

Album obsahuje následující skladby:

Astor Piazzolla: Histoire du Tango, aranžmá Tomáš Ille

Lowell E. Shaw: Trippery No.4

Lev Kogan: Nigunim – Hassidic Tunes, aranžmá Radek Baborák

Gabriel Fauré: Pavana, aranžmá František Šterbák

Antonio Lauro: Vals Venezolano č.3

Corrado Maria Saglietti: Suita pro lesní roh a smyčcové kvarteto

Yehezkel Braun: Allegro scherzando

Maurice Ravel: Boléro, aranžmá Tomáš Ille and Radek Baborák

Kontakty

Animal Music

info@animalmusic.cz

www.animalmusic.cz

Mediální servis: 2media.cz, s.r.o., Pařížská 13, Praha 1

www.2media.cz/cs, www.facebook.com/2media.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Iva Bittová vystoupení v Ostravě.

Iva Bittová vystoupení v Ostravě.

  Iva Bittová vystoupí dne 5.5.2014 v sále GONG v ostravském areálu vítkovických železáren na výjimečném koncertě.


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved