Tahouny letošního festivalu Rock for People se stanou Faith No More

Tahouny letošního festivalu Rock for People se stanou Faith No More

Ačkoliv mnozí fanoušci již mají za headlinery letošního festivalu Rock for People The Prodigy, zběsilého Skrillexe nebo kytarové Franz Ferdinand, libido všech rockerů uspokojí až nové jméno na line-upu – FAITH NO MORE. Doprostřed hradeckého Festivalparku přivede tuto ostřílenou kavalerii její generál Mike Patton, tento „šílený génius nebo geniální šílenec“, jak bývá pro své výstřelky na hranici ratia zhusta častován novináři i fanoušky. Původem sanfranciská kapela patří k úhelným kamenům alternativního rocku, který přečuhuje i do škatulek crossoveru nebo funk metalu.

 

Ať tak či onak, stěží najít člověka s aspoň latentním zájmem o muziku, který by o Faith No More neslyšel: jejich divokým experimentům koketujícím s metalem i hymnickým rockem, jenž si nezadal se smysluplným popem, se nešlo vyhnout – a vlastně to platí od 80. let až dodnes. Neboť jejich hity jako Epic, Midlife Crisis, Everythings Ruined, King For A Day, Ashes To Ashes nebo Digging The Grave z rádiového éteru ani TV vysílání nikdy nezmizely…

 

Byla to právě skladba Epic, kterou jsem slyšel od Faith No More poprvé. A šlo o zásah na ´první dobrou´, podobně jako později System Of A Down,“ vzpomíná Michal Thomes, ředitel festivalu Rock for People. Parta kolem Mike Pattona stihla vystoupit v České republice pár měsíců před tím, než se v roce 1998 rozpadla. Na RfP se Patton přesto objevil – psal se rok 2001, kdy ještě do Českého Brodu přijel se svým projektem Fantomas. „Sešly se tisíce fanoušků FNM, které Fantomas obšťastnili neprodyšnou hlukovou clonou, vazbami kytar a hudební destrukcí. Vybavuji si scénu, kdy jeden punker tloukl hlavou o zábradlí a zoufale křičel, aby Patton zahrál aspoň jednu melodickou písničku. Frontman ale vše nesl na pódiu i v zákulisí statečně a rozdával úsměvy na všechny strany,“ dodává Michal Thomes.

 

Jisté je minimálně to, že na letošním Rock for People bude Patton obklopen početnější ochrankou. S věkem se totiž vydává stále častěji mezi publikum a vůbec rád připravuje pořadatelům zajímavá překvapení. Vyjma toho, že na živých vystoupeních dávají Faith No More velký prostor svým nejslavnějším písním.

 

Vstupenky na letošní Rock for People jsou do konce dubna za cenu 1 500 Kč v prodeji výhradně na portálu www.ticketsforpeople.cz, k 1. květnu cena povyskočí na 1 600 Kč. Pro všechny zákazníky společnosti T-Mobile, která je pod značkou t-music generálním partnerem festivalu, platí až do samotného festivalu 15% sleva. Hlavními partnery festivalu jsou Pivovary Staropramen a Google, partnerem Stock Plzeň. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz, na www.facebook.com/rockforpeople či na síti Google+.

 

Jediný muž, který může (kromě Davida Bowieho) nosit červený oblek, nikdo to nerozporuje. Jediná opravdová rockstar, která se nezhroutila sama ze sebe (a do sebe). Člověk, jehož skupina dělala v roce 1992 na svém prvním pražském koncertě předkapelu Guns’n’Roses – a mělo to být naopak, protože po jejich vystoupení se strahovský stadion prakticky vylidnil. Do Čech se vracejí Faith No More s famózním frontmanem Mikem Pattonem.

 

V onom slavném roce 1992 se tato sebranka ze San Francisca do Prahy přesunovala z Berlína, který se nacházel v podobném postrevolučním kvasu. A protože byli chlapci z FNM dobrodruzi, rozhodli se vyzkoušet legendární východoněmecké vozítko ze Zwickau. Na trabanta totiž v zemi imperialisty nenarazíte ani v muzeu rarit. Představte si, jak si rozjetá partička amerických muzikantů, kteří se ve střední Evropě, revoluce nerevoluce, museli cítit přibližně jako v zemi šestého světa, v Berlíně kupuje za pár šupů bakelitové vozítko a vyráží směr Praha. Dojeli o dva dny později. Legendární historka už nepraví, jestli jim nadšení vydrželo až k Cínovci nebo jen za hranici Berlína. Trabanta pak s úlevou opustili a tento klenot pak ještě dlouho parkoval před tehdejší redakcí časopisu Prognosis, kterému poskytli své první tuzemské interview.

 

Faith No More se dali dohromady přesně před třiceti lety v San Franciscu, přičemž první poločas své existence oficiálně ukončili v roce 1998. O jedenáct let později se k obrovské radosti svých fans dali znovu dohromady s tím, že odehrají ve stejné sestavě jako před rozpadem evropské turné. Po jeho ukončení naštěstí nevyhlásili další konec, jen se na nějakou dobu odmlčeli. A jejich návrat na koncertní pódia i pro letošní sezónu vyvolává až euforické reakce. Však je také proč.

 

Tři roky po svém založení vydali první desku We Care A Lot. Píseň, která dala albu název, se prakticky ihned stala – s odstupem let bychom řekli globálním – hitem. Rocková halekačka s rapovým frázováním, která i po téměř třiceti letech zní skvěle, byla jedním z prvních setkání rapu, metalu, něčeho jako melodie, a hlubšího významu. Nikoliv náhodou se stala jedním z nejnapodobovanějších soundů desetiletí. Nutno připomenout, že epigonství této jediné skladby Faith No More stačil desítkám jiných kapel k tomu, aby si na něm postavily svou, jakkoli dočasnou, slávu v letech devadesátých.

 

Pak už se k příznivcům valilo jedno album za druhým: 1987 – Introduce Yourself s Faster Disco, 1989 – The Real Thing a The Morning After, 1992 – Angel Dust a těch třináct hitů na jednom CD ani nebudeme jmenovat… Konkrétně tato deska se stala jednou z nejhranějších snad na celém světě a zároveň definitivně odstartovala tu pravou, do dnešních dní trvající FNM mánii. Následovalo album King for a Day…. Fool for a Lifetime z roku 1995, a za dva roky vyšla poslední studiovka (tedy, zatím poslední…), hrdě nazvaná Album of the Year. A na samém vrcholu slávy, po vydání „Alba roku“, se kapela důstojně rozloučila s tím, že se každý z členů chce věnovat svým projektům.

 

Následujících dvanáct let měli fanoušci spoustu času na to, aby si našli nové idoly. Upřímně řečeno, s čistým svědomím nemůžeme jmenovat nikoho, komu by se povedlo FNM nahradit, ačkoli stovky kapel tu ambici měly. Ambice jsou prima, faktem však zůstává, že Faith No More se mohou dokola „opisovat“, případně tomu vykrádání říkat „inspirace“ nebo „motiv“, ale Mike Patton and his boys jsou prostě nenahraditelní. Proto způsobil jejich nečekaný návrat na scénu v roce 2009 takovou rozjařenost. Když se pak v srpnu v rámci svého The Second Coming Tour dostavili i za svými fanoušky do Tesla Areny, čekala na ně hala přeplněná natěšenými lidmi, kteří s přešťastným úsměvem s Mikem odzpívali prakticky celý koncert. Je na čase si tu euforii s FNM zopakovat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Na Aerodrome festivalu vystoupí Oscar and the Wolf!

Nahradí X Ambassadors, kteří odložili celé evropské turné. Na pátém ročníku Aerodrome Festivalu,

nabízí i domácí jména

nabízí i domácí jména

Program Aerodrome Festivalu se rozrůstá o tuzemské umělce – Marpa, Lenny, Support Lesbiens,

Aerodrome festival potvrzuje posledni zahranicni kapelu letosniho programu – Halestorm!!

Posledním jménem, které bude na letošním ročníku Aerodrome festivalu reprezentovat zahraniční rockovou scénu,

Aerodrome Festivalu bude kralovat Lana Del Rey

Aerodrome Festival korunuje letošní program jednou z největších hvězd současnosti – americkou zpěvačkou

Treti rocnik festivalu Rock Heart opet laka na atraktivni jmena – Sodom, Hammerfall, Epicu, Guse G nebo znovuobnovene Rage – Refuge

Rock Heart, který se za pouhé dva roky své existence stal jedním z

více...

Půjčovna lodí Jizera

Rádi bychom Vám představili novou půjčovnu lodí Jizera. Půjčujeme kanoe a rafty na řece Jizeře. Nejčastěji působíme na středním toku Jizery – mezi Spálovem a Příšovicemi. Na tomto úseku má Jizera charekter mírné turistické řeky. Vodácké vybevení půjčujeme za bezkonkurenční ceny. Navíc doprava lodí je zdarma.

Půjčovna lodí a Malá Skála patří neodmyslitelně dohromady díky jedinečnému spojení řeky a okolní přírody. Tak neseďte doma. Udělejte si vodácký výlet po Jizeře.

Související články

Rock for People vyrovnal loňská čísla a sám sobě nastavil laťku proklatě vysoko – kontrola zase za rok!

Rock for People vyrovnal loňská čísla a sám sobě nastavil laťku proklatě vysoko – kontrola zase za rok!

Loňský výsledek v návštěvnosti, tedy 28 500 lidí, vyrovnal letos festival Rock for People, který ve Festivalparku

Rock for People se zlomil do druhé půlky: za sebou má skvělé koncerty, vrtochy počasí i davy věrných fanoušků

Rock for People se zlomil do druhé půlky: za sebou má skvělé koncerty, vrtochy počasí i davy věrných fanoušků

Pondělí je prostředním dnem festivalu Rock for People: a ze své definice nabídne i vrchol

Sedmnáctý Rock for People začal s větrem v zádech a s více než patnácti tisícovkami návštěvníků v areálu

Sedmnáctý Rock for People začal s větrem v zádech a s více než patnácti tisícovkami návštěvníků v areálu

Předpoklady se naplnily: o neformální začátek 17. ročníku festivalu Rock for People se postaralo 2 500

Rekordní návštěvnost na Rock fo People

Rekordní návštěvnost na Rock fo People

Jeden, dva či tři vrcholy zažil letošní festival Rock for People, který probíhal od 3.

Rock for People 2010

Rock for People 2010

Rock for People je tady, spousta zábavy, hudby, ale i alkoholu a dobrých kamarádů a


Vyzkoušejte

Error, no group ID set! Check your syntax!

Upozornění

Doslovné, ani částečné přebírání obsahu není bez předchozího souhlasu redakce povoleno.

Copyright 2005 - 2010 | ISSN 1801-5921
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved